چرا یک شبه تیم ملی و فوتبال برای حسن روحانی و ظریف مهم شد؟! | آوای استقلال
تاریخ : چهارشنبه, ۲۶ مرداد , ۱۴۰۱ 20 محرم 1444 Wednesday, 17 August , 2022
1
کمک دقیقه نودی با چاشنی انتخابات فوتبال؛

چرا یک شبه تیم ملی و فوتبال برای حسن روحانی و ظریف مهم شد؟!

  • کد خبر : 3659
  • ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۱:۱۸
چرا یک شبه تیم ملی و فوتبال برای حسن روحانی و ظریف مهم شد؟!
در فاصله اندک باقیمانده تا انتخابات سیزدهمین دورهٔ انتخابات ریاست‌جمهوری، اخبار مربوط به حضور مسئولان دولت دوازدهم دور و بر فوتبال هم بیش از پیش به گوش می رسد.

از روزی که شهاب الدین عزیزی خادم به عنوان ریاست جدید فدراسیون فوتبال انتخاب شد شاهد موجی جدید از حضور رییس این فدراسیون در دفاتر نمایندگان دولت، مجلس و شهرداری بوده و ظاهرا این رفت و آمدها به این موارد هم ختم نمی شود.

*آل سعود درگیر جنگ میزبانی گرفت ما نه!
عزیزی خادم درست در روزهایی که رؤسای فدراسیون فوتبال کشورهای همگروه با کشورمان در انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ سرگرم تلاش برای کسب میزبانی دور برگشت رقابتها بودند، سرگرم لابی های معمول برای کسب آرای بیشتر برای رییس شدن در یکی از مهمترین نهادهای غیردولتی کشور بود. پس از آن نیز بی تفاوت به اعطای میزبانی کنفدراسیون فوتبال آسیا به بحرین، در ارتباط با موضوع اعطای میزبانی به عربستان در دور گروهی لیگ قهرمانان ۲۰۲۱ آسیا، باز هم مخالفتی در این باره نداشت و در نهایت فولاد خوزستان و استقلال تهران رقابتهای خود را در خاک کشوری برگزار کردند که در حال جنگ است و به لحاظ امنیت هرگز شرایط میزبانی چنین رقابتهایی را نداشت.

*عزیزی خادم در دفتر ظریف بود که نسخه فوتبال را پیچیدند
در آن ایام(اسفند ماه سال ۱۳۹۹) شهاب الدین عزیزی خادم به جای سفر به کوالالامپور و چانه زنی درباره این مسایل در دفتر محمدجواد ظریف چای و بیسکوئیت می خورد و با وزیر امور خارجه عکس می انداخت تا به ادعای سایت فدراسیون فوتبال از دیپلماسی ورزشی، بیشترین بهره را ببرد تا نمایندگان کشورمان در هند، امارات و عربستان اذیت نشوند! این در حالی بود که در همان ایام نسخه تیم ملی فوتبال و تیم های باشگاهی مان در کنفدراسیون فوتبال آسیا که به شدت تحت نفوذ آل سعودی است در حال پیچیده شدن بود تا تحت بیشترین فشار، کمترین بخت برای راهیابی به جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و صعود به مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان ۲۰۲۱ را داشته باشند.

*شوک انتصاب سرپرست تیم ملی فوتبال
خادم در آن روزها با نمایندگان مجلس شورای اسلامی دیدار می کرد و سری به شهرداری می زد تا حاصل همه این دیدارها، انتخاب سرپرستی برای تیم ملی فوتبال باشد که بدبین ترین فوتبالی ها بین ۸۰ میلیون ایرانی هم تصور نمی کرد چنین فردی به این عنوان انتخاب شود. شاید دوستان، آشنایان و اقوام مجتبی خورشیدی هم به همان اندازه از شنیدن انتصابش به این عنوان غافلگیر شده باشند که اهل فوتبال حدود ۱۰ روز به این موضوع ابراز تعجب می کردند.

*خورشیدی قوم و خویش نوبخت است؟
اما از پیامدهای جالب توجه این انتخاب، شایعات منتشر شده طی روزهای اخیر است. حدود ۲۰ روز پیش در تاریخ ۲۹ فروردین بود که شهاب الدین عزیزی خادم به دیدار محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه رفت. درست ۱۳ روز پس از انتصاب مجتبی خورشیدی به عنوان سرپرست تیم ملی فوتبال! چرا که صبح روز ۱۶ فروردین سال جاری بود که فدراسیون فوتبال شوک بزرگی با انتصاب این فرد به عنوان سرپرست تیم ملی به اهالی فوتبال داد. فردی که در همان ایام شایعه شد نسبت فامیلی هم با محمدباقر نوبخت دارد گرچه هرگز در این زمینه سند و مدرکی ارائه نشد.

*سازمان برنامه و بودجه چرا باید هزینه های فوتبال را بدهد؟
اما دیدار عزیزی خادم با رییس سازمان برنامه و بودجه، گمانه زنی ها درباره قرابت خورشیدی با نوبخت را تقویت کرد تا اینکه روز جمعه گذشته (۱۷ اردیبهشت) خبر رسید نوبخت با حضور در کمپ تیم های ملی با سرمربی تیم ملی فوتبال دیدار کرده و به رییس فدراسیون فوتبال وعده داده همه هزینه های سفر تیم های ملی فوتبال و فوتسال به انتخابی جام جهانی را می پردازد. سایت رسمی فدراسیون فوتبال در این باره نوشت: «با موافقت نوبخت مقرر شد تمامی هزینه های تیم ملی فوتبال در مقدماتی جام جهانی و جام جهانی فوتسال از سوی سازمان برنامه و بودجه در قالب ردیف بودجه ای اختصاصی تأمین شود». سئوال مهم پس از انتشار این خبر این بود که چرا چنین سازمانی باید به فوتبالی کمک کند که درآمدزاست و حتی در روزها کرونایی از قِبَل تبلیغات تلویزیونی بیشترین درآمد بین همه مشاغل را داراست؟ از طرفی وظیفه این سازمان، برنامه‌ریزی و نظارت توسعه‌ای و راهبردی نظام اقتصادی و اجتماعی کشور است!

*کمک دقیقه نودی با چاشنی انتخابات ریاست جمهوری!
این کمک قطعا در پیشبرد اهداف تیم ملی نقشی انکارناپذیر دارد ولی با نگاهی دقیق تر به زمان اعطای این کمک مالی و نزدیکی آن به روزهای مهم پیش رو در خرداد ماه کمی شائبه برانگیز می شود. رقابتهای مقدماتی جام جهانی بصورت متمرکز در تاریخ ۱۳ تا ۲۵ خرداد برگزار می شود و تاریخ معین شده برای برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد در نظر گرفته شده است.

*بهترین فرصت برای محقق شدن اهداف!
با توجه به آمادگی بالای مهره های تیم ملی اعم از بازیکنان داخلی که اغلب در تیم های حاضر در لیگ قهرمانان آسیا بازی می کنند و یا بازیکنان لژیونر که هر روز اخبار غرورآمیز درخشش آنها در اروپا را می شنویم، پیش بینی صعود احتمالی تیم ملی به جام جهانی ۲۰۲۲ محتمل تر از هر نتیجه ای است و این موفقیت در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری با کمک هزینه ریاست سازمان برنامه و بودجه قطعا همان نتیجه ای است که دولت مستقر انتظارش را می کشد تا برای حمایت از نماینده منتخب دولت برای ریاست جمهوری آینده به آن تکیه کند.

*تابستان ۱۳۹۹ کجا بودید؟
سئوالی که ذهن اهالی فوتبال را مشغول می کند غیبت دولتمردان طی این مدت است! روزهایی که همه اهالی فوتبال از دل شوره اتفاقات غیرمنتظره در تابستان ۱۳۹۹ و بدهی ۱۸۰ میلیارد تومانی( با احتساب یوروی ۳۰ هزار تومانی مرداد ۱۳۹۹) تب ۴۰ درجه داشتند ولی کسی نبود که یه دستمال خیس روی پیشانی آنها بگذارد، ولی حالا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دولتمردان یک به یک با فوتبالی ها دیدار می کنند و راهی کمپ تیم های فوتبال می شوند!

*ورود فوتبال به بحران با پیشنهاد سلطانی فر
مرداد سال گذشته بود که از سوی فیفا عنوان شد فدراسیون فوتبال باید بابت غرامت فسخ قرارداد مارک ویلموتس ۶ میلیون یورو به این مربی بلژیکی بپردازد! سرمربی که طبق اظهارات تلویزیونی و چندباره مهدی تاج، ریاست وقت فدراسیون فوتبال از سوی مسعود سلطانی فر، وزیر ورزش و جوانان به فدراسیون فوتبال توصیه شده بود تا با عددی سه برابر قرارداد پیشنهادی کارلوس کی روش(برای تمدید قرارداد) هدایت تیم ملی فوتبال را بدست بگیرد! …و گرفت و ۲ میلیون دلار نیز در همان ایام دریافت کرد و با شکست به بحرین و عراق تیم ملی را در بحرانی ترین شرایط صعود به جام جهانی طی ۱۰ سال گذشته قرار داد و بعد هم رفت و با شکایتی ۶ میلیونی برگشت!

*دولتی که یک شبه دایه مهربان تر از مادر شد!
در آن روزها دولتمردان حسن روحانی کجا بودند که یقه مسعود سلطانی فر یا مهدی تاج را بگیرند؟ شاید آن روزها فوتبال این اهمیت را نداشت که حالا و در نزدیکی انتخابات دارد؟ تابستان سال پیش که چشم اهالی فوتبال به دهان روحانی بود تا چه تصمیمی برای رییس وزارتخانه ورزش و جوانان می گیرد، کسی از گل نازک تر به وزیر نورچشمی نگفت تا مبادا با استیضاح این وزیر، رییس جمهور با رد کردن حدنصاب وزرای عزل شده، بار دیگر مجبور شود با همه وزرای خود از مجلس شورای اسلامی رأی اعتماد گرفته و دولت دوازدهم از این جهت تحت تأثیر قرار بگیرد! وزیری که در ارتباط با مسایل مختلف اعم از انتصاب های عجیب و غریب در هیأت مدیره ها دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بارها تا آستانه استیضاح پیش رفت ولی ظرف یک شب تا صبح استیضاح ها یکی یکی لغو می شدند! با در نظر گرفتن این قبیل اتفاقات در سالهای گذشته و حالا هم خاصه خرجی های سازمان برنامه و بودجه برای تیم ملی فوتبال، در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این شائبه ایجاد می شود که براستی دل دولتمردانی چون نوبخت برای فوتبال سوخته یا سنگ خودشان را به سینه می زنند و یک شبه دایه مهربان تر از مادر شده اند؟

لینک کوتاه : http://avayesteghlal.ir/?p=3659

ثبت دیدگاه شما

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.