نگاهی به آخرین مصاحبه عزیزی خادم/ بزرگ‌نمایی اتفاقات عادی و حرفی که پایه علمی ندارد | آوای استقلال
تاریخ : یکشنبه, ۲ مهر , ۱۴۰۲ 10 ربيع أول 1445 Sunday, 24 September , 2023
1

نگاهی به آخرین مصاحبه عزیزی خادم/ بزرگ‌نمایی اتفاقات عادی و حرفی که پایه علمی ندارد

  • کد خبر : 7874
  • ۱۰ تیر ۱۴۰۰ - ۱۷:۲۲
نگاهی به آخرین مصاحبه عزیزی خادم/ بزرگ‌نمایی اتفاقات عادی و حرفی که پایه علمی ندارد
رئیس فدراسیون فوتبال در آخرین مصاحبه خود صحبت‌هایی بر زبان آورد که مهمترین آنها درباره پرداخت نشدن خسارت ویلموتس بود؛ ادعایی که پایه علمی و حقوقی ندارد.

به گزارش آوای استقلال، شهاب‌الدین عزیزی خادم شب گذشته با حضور در برنامه فوتبال برتر پاسخگوی سؤالات بود، اما بخشی از اظهارات رئیس فدراسیون فوتبال عجیب و ابهام برانگیز به نظر می‌رسید که نگاهی به آنها می‌اندازیم.
زیر بار تعهد نمی‌رویم!
رئیس فدراسیون فوتبال در این مصاحبه بر این نکته تأکید کرد که فدراسیون زیر بار تعهد پرداخت بدهی سنگین مارک ویلموتس سرمربی پیشین تیم ملی نخواهد رفت.

وی در این خصوص گفت: «فدراسیون نه توان دارد و نه اراده که کسی اشتباه کند و فدراسیون آن را بپذیرد. اگر بدترین اتفاق رخ دهد، باید ۶٫۵ میلیون یورو به ویلموتس بدهیم به اضافه ۲٫۵ میلیون یوروی دیگر و دوستانی که این کار را کردند، پاسخگو باشند. کسانی که زیر بار این قرارداد رفتند، باید به تعهد خود هم عمل کنند. بنده به‌عنوان رئیس فدراسیون فوتبال نه این اعتقاد و نه این اراده و باور را دارم که زیر بار ۶٫۵ میلیون یورو برویم. آنچه که ما می‌دانیم، هیئت رئیسه هم خیلی در جریان نبود، اما مرجع رسیدگی قانون است و قوه قضاییه هم مستقل عمل خواهد کرد، اما فدراسیون فوتبال زیر بار این تعهد نخواهد رفت و ما فقط متعهد به مردم هستیم.»

اظهارات عزیزی خادم در خصوص بدهی قرارداد ویلموتس در حالی مطرح می‌شود که بر اساس قانون، فیفا در پرونده‌های مرتبط با مطالبات مربیان یا بازیکنان تنها فدراسیون‌ها و باشگاه‌ها را مسئول می‌داند و تعهدات مرتبط با هر دوره مدیریتی به دوره مدیریت بعدی انتقال پیدا می‌کند. به طور مثال در پرونده بدهی بازیکن یا مربی یک باشگاه، مدیرعامل جدید نمی‌تواند مدعی شود که بدهی مرتبط با مدیر قبلی بوده و مسئولیت پرداخت آن را بر عهده نمی‌گیرد، اما رئیس جدید فدراسیون فوتبال صراحتاً اعلام می‌کند زیر بار این تعهد نخواهد رفت.

اگرچه نقش مدیران سابق فدراسیون در این فاجعه را نباید نادیده گرفت و باید آنها را مؤاخذه و حتی محاکمه کرد، اما مسئله این است که عزیزی خادم با تکیه و استناد به کدام بند و قانون می‌خواهد یا می‌تواند از زیر بار این پرونده شانه خالی کند؟ اگر هم رئیس پیشین فدراسیون فوتبال محاکمه شود، باز هم سازمانی که متعهد به پرداخت خسارت پرونده ویلموتس است، فدراسیون فوتبال خواهد بود و نمی‌توان به عنوان رئیس فدراسیون گفت که زیر بار این تعهد نمی‌رویم.

همه این تأکیدهای عزیزی خادم مبنی بر اینکه زیر بار تعهد خسارت قرارداد ویلموتس نخواهد رفت، در حالی است که پیش از انتخابات تمام نامزدها از جمله خودش گفته بودند با آگاهی کامل از شرایط فدراسیون برای ریاست نامزد شده‌اند و اکنون نمی‌توان بهانه‌ای برای زیر بار نرفتن این تعهد آورد. هرچند اگر رئیس فدراسیون فوتبال بتواند خسارت قرارداد ویلموتس را از مسببان آن از جمله اسحاق جهانگیری، مسعود سلطانی‌فر، مهدی تاج و اعضای سابق هیئت رئیسه بگیرد، اتفاقی خوشایند برای فوتبال ایران است.

تبرئه یار غار
نکته بعدی تلاش عزیزی خادم برای تبرئه برخی از دوستان نزدیکش در ماجرای این قرارداد است زمانی که مدعی می‌شود: «آنچه که ما می‌دانیم، هیئت رئیسه هم خیلی در جریان نبود.»

حال آنکه بر اساس قانون همه امضا کنندگان این قرارداد و اعضای هیئت رئیسه نیز از مسئولیت یکسان در توافق با مربی بلژیکی برخوردار بوده‌اند و این توجیه که از محتوای سندی که امضا کرده‌اند بی‌خبر بودند، قطعاً قابل پذیرش نیست.

به نظر می‌رسد رئیس فدراسیون فوتبال بیش از هر چیزی با مطرح کردن این ادعا به دنبال تبرئه حیدر بهاروند رئیس سازمان لیگ و سرپرست نایب رئیسی فدراسیون است که در انتخابات فدراسیون از او حمایت کرده و همچنان در سمت قبلی خودش به صورت غیر قانونی فعالیت می‌کند.

از همین رو عزیزی خادم نه تنها موضع‌گیری شفافی در خصوص دلیل استفاده غیر قانونی از سرپرست نایب رئیسی دوم در سازمان لیگ صورت نداده، بلکه تلویحاً با اشاره به این موضوع که اعضای هیئت رئیسه هم در جریان نبوده، می‌خواهد بهاروند را از دیگر مقصران این پرونده جدا کند.

ماجرای پرواز اختصاصی
اشاره به پرواز اختصاصی تیم ملی به منامه و بی‌سابقه خواندن این اتفاق از دیگر عجایب مصاحبه عزیزی خادم است، خصوصاً زمانی که به نحوه ورود تیم ملی عراق به بحرین اشاره می‌کند.

رئیس فدراسیون فوتبال در این خصوص گفت: «تیم ملی اکنون دوباره صاحب هویت و برنامه‌ریزی شده است. تیم ملی با هواپیمای اختصاصی به کشوری می‌رود که روابط دیپلماتیک با کشورمان ندارد. هنگ‌کنگ با اقتصاد ۱۵ دنیا با سه پرواز به بحرین آمد یا عراق که با آن همه فروش نفت، ببینید چگونه به بحرین آمده است.»

ابتدا ذکر این نکته ضروری است که تیم ملی عراق در سال‌های اخیر از پرواز اختصاصی استفاده کرده و این بار هم با پرواز اختصاصی راهی منامه شد، با این توضیح که امکان استفاده از پرواز مستقیم به این کشور برای عراقی‌ها وجود داشت و عجیب است که رئیس فدراسیون فوتبال ایران بدون آگاهی از این موضوع چنین سؤالی را مطرح می‌کند که «ببینید عراق چگونه به بحرین آمده است؟»

شهاب‌الدین عزیزی خادم , فدراسیون فوتبال ,

سؤال بعدی این است که وقتی به دلیل عدم وجود پرواز مستقیم چاره‌ای به جز پرواز اختصاصی برای انتقال بازیکنان تیم ملی وجود ندارد، چگونه می‌توان این اتفاق را مصداق احیای هویت دوباره تیم ملی دانست؟

شاید رئیس جدید فدراسیون فوتبال اطلاع ندارد که در سال‌های اخیر تیم‌های ملی نوجوانان، جوانان و حتی امید ایران هم به دلیل نبود پرواز مستقیم با پرواز اختصاصی راهی کشورهای تاجیکستان و ازبکستان شدند یا برخی از باشگاه‌های ایرانی هم در سفر به کشورهای منطقه از پرواز اختصاصی استفاده کردند. پس این اتفاق برای تیم ملی فوتبال ایران موضوع تازه و عجیبی به شمار نمی‌رود.

جلسه با کمیته‌ها و دپارتمان‌ها
“اخیراً با تمام کمیته‌ها و دپارتمان‌ها جلسه داشتیم که برای اولین بار در فوتبال کشور رقم خورده است که همه آنها باید برنامه بدهند.” این یکی دیگر از جمله‌های عزیزی خادم در مصاحبه شب گذشته بود.

بررسی فعالیت‌ سال‌های گذشته فدراسیون فوتبال به خوبی نشان می‌دهد که برگزاری نشست مشترک با مسئولان کمیته‌ها و دپارتمان‌ها و درخواست ارائه برنامه از آنها موضوع جدید و بی‌سابقه‌ای نبوده و تقریباً در تمامی ادوار مدیریت فدراسیون فوتبال روی داده است. بزرگ‌نمایی توصیف چنین اتفاق و روند عادی به یک رویداد بی‌سابقه که برای اولین بار در فوتبال کشور رقم خورد عجیب به نظر می‌رسد.

شفافیت و ماجرای نواب رئیس غیر قانونی
رئیس فدراسیون فوتبال در این گفت‌وگو بارها از واژه شفافیت استفاده کرد و حتی استفاده از اعضای مجمع و حامیان خودش در برخی سمت‌ها و کمیته‌های فدراسیون را امری متداول دانست که غیر قانونی نیست، اما در راستای عمل به شفافیت و اجرای قانون توضیحی پیرامون استفاده غیر قانونی از سرپرست‌های غیر قانونی نایب رئیسی اول و دوم و ماجرای سرپرستی قنبرزاده در جایگاه دبیرکلی ارائه نداد.

بیشتر بخوانید
اصرار فدراسیون فوتبال به حرکت در مسیر بی‌قانونی

بیش از ۳ ماه پس از انتخابات رئیس جدید فدراسیون و نایب رئیس سوم، جایگاه نایب رئیس اول و دوم همچنان در اختیار دو سرپرست منصوب از جانب عزیزی خادم است و با تذکرات متعدد رسانه‌ها همچنان فدراسیون فوتبال اقدامی جهت برگزاری مجمع و انتخاب قانونی نواب رئیس اول و دوم انجام نداده است. این در حالی است که بر اساس متن صریح اساسنامه رئیس می‌بایست حداکثر سه ماه پس از برگزاری مجمع انتخاباتی جهت تغیین تکلیف کرسی‌های خالی مانده هیئت رئیسه و در شرایط فعلی انتخاب قانونی نایب رئیس اول و دوم اقدام کنند که چنین اقدامی تاکنون صورت نگرفته است.

لینک کوتاه : https://avayesteghlal.ir/?p=7874

ثبت دیدگاه شما

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.