آیا رویایی دربی آسیایی محقق می‌شود؟ | آوای استقلال
5
بررسی 4 حالت برگزاری دربی در لیگ قهرمانان آسیا

آیا رویایی دربی آسیایی محقق می‌شود؟

  • کد خبر : 2715
  • ۰۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۶:۱۲
آیا رویایی دربی آسیایی محقق می‌شود؟
با نزدیک شدن به روزهای پایانی دور گروهی لیگ قهرمانان آسیا گمانه زنی ها در خصوص چگونگی برگزاری بازی و تقابل تیم ها با هم در مرحله بعدی به اوج خود رسیده است.

مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا روزهای پایانی اش را سپری می کند و امشب آخرین بازی های هفته پنجم لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۱ پیگیری می شود.

استقلال بامداد فردا(چهارشنبه) به مصاف الاهلی عربستان خواهد رفت تا تکلیف خود را برای صعود مشخص کند. با توجه به اینکه برای اولین بار لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ با حضور ۴۰ تیم برگزار می شود نحوه حضور تیم ها در مرحله یک هشتم نهایی متفاوت از گذشته است.

دلیل متفاوت بودن، تقسیم بندی تیم ها در مرحله یک هشتم نهایی این است که در رقابت های امسال ۱۰ گروه ۴ تیمی حضور دارند که باید ۱۶ تیم از این گروه به مرحله یک هشتم نهایی صعود کنند.۵ گروه در غرب آسیا و ۵ گروه در شرق آسیا بازی های گروهی را انجام می دهند. از ۵ گروه غرب آسیا ۵ تیم نخست و ۳ تیم برتر دومی راهی مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا می شوند.

پیش از این گفته شد به دلیل ۴۰ تیمی شدن لیگ قهرمانان آسیا مرحله یک هشتم نهایی قرعه کشی می شود ولی طبق اعلام سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا چنین خبری صحت ندارد و طبق گذشته بنا بر جدول بندی، بازی های مرحله یک هشتم نهایی تعیین می شوند.

در این گزارش بررسی خواهیم کرد پیروزی و استقلال در چه شرایطی در مرحله یک هشتم نهایی به هم می رسند و شاهد دربی تهران در آسیا خواهیم بود.بانگاه به جدول گروه های پیروزی و استقلال تا اینجای رقابت ها، طبق فرمول جدول بندی AFC در ۴ شرایط استقلال و پرسپولیس به هم می خورند.

* فرضیه:اگر پیروزی به عنوان صدرنشین گروه E صعود کند و استقلال به عنوان تیم دوم گروه C صعود کند، دربی تهران در ۴ حالت برگزار خواهد شد.

این جدول گروه بندی ها بعد از اتمام مسابقات است و تیم ها از طریق این جدول ارائه شده از سوی AFC رقبای خود را در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا می شناسند.در زیر به تحلیل تمام داده ها طبق ترتیب گروه ها تا اینجای مسابقات می پردازیم و از احتمال برگزاری دربی تهران در یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا پرده برمی داریم.

طبق نتایج کسب شده تا اینجای رقابت ها و به فرض ثابت ماندن تیم ها در رده های کنونی خود، در دو حالت شاهد دربی تهران در آسیا هستیم. در جدول زیر می توانید حالت ها را مشاهده کنید.

پیروزی السد الدحیل شارجه استقلال تاجیکستان تیم های اول صعودکننده
استقلال تراکتور الهلال استقلال تاجیکستان شارجه* ۲A/2B/2C
تراکتور استقلال تاجیکستان الهلال النصر السد ۲A/2B/2D
استقلال تاجیکستان تراکتور الهلال الوحده امارات پیروزی ۲A/2B/2E
استقلال الهلال استقلال تاجیکستان النصر الدحیل ۲A/2C/2D
الدحیل الهلال پیروزی الوحده استقلال ۲A/2C/2E
السد پیروزی الهلال الوحده النصر ۲A/2D/2E
استقلال تراکتور شارجه الدحیل النصر ۲B/2C/2D
شارجه تراکتور الوحده پیروزی استقلال ۲B/2C/2E
تراکتور شارجه الوحده السد النصر ۲B/2D/2E
استقلال الدحیل السد الوحده  النصر ۲C/2D/2E

در جدول بالا همچنان که مشاهده می کنید ۴ حالت برای برگزاری دربی تهران در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۲۱ متصور شده است. تا اینجای رقابت ها بیشترین احتمال رویارویی پیروزی با استقلال طبق جدول رده بندی ۵ گروه، گزینه چهارم است. چون استقلال، الوحده امارات و النصر عربستان اکنون به عنوان ۳ تیم برتر دومی راهی مرحله بعد می شوند. در زیر می توانید ۳ تیم دوم برتری که تا الان سهمیه صعود گرفتند را مشاهده کنید.

حالت های دیگر برای رویارویی پیروزی با استقلال در این شرایط شاهد هستیم که احتمالش بسیار ضعیف است.

گزینه اول: در صورتیکه استقلال از گروه C، تراکتور از گروه B و استقلال تاجیسکتان یا الهلال عربستان از گروه A به عنوان ۳ تیم برتر دوم صعود کنند شاهد دربی تهران در آسیا خواهیم بود.

گزینه دوم: در صورتیکه استقلال از گروه C، استقلال تاجیکستان یا الهلال از گروه A و النصر عربستان از گروه D به عنوان ۳ تیم برتر دوم، راهی مرحله بعد شوند، شاهد دربی تهران در آسیا خواهیم بود.

گزینه سوم: در صورتیکه استقلال از گروه C، النصر عربستان از گروه D و شارجه امارات از گروه B به عنوان ۳ تیم برتر دوم، راهی مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا شود، دربی تهران برگزار خواهد شد.

در تمام ۴ گزینه ای که در این گزارش درباره احتمال رویارویی پیروزی و استقلال بررسی کردیم تنها فرض بر این بوده که پیروزی صدرنشین گروه E باشد و استقلال به عنوان ۳ تیم برتر دومی راهی مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا شود.

لینک کوتاه : http://avayesteghlal.ir/?p=2715

ثبت دیدگاه شما

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.